DAF KAMYON MODELLERİ
CF
CF 85.430
LF
LF 210

DAF

DAF, Hollandalı otomobil ve ticari taşıt üreticisi kuruluş. DAF sözcüğü, Van Doornes Automobilfabrieken ifadesinin kısaltılmış biçimidir.

1928 yılında, Hollanda'nın Eindhoven şehrinde Hub van Doorne tarafından "Hub van Doorne, Machinefabriek en Reparatie-inrichting" ismi ile kurulmuştur.

Başlangıçta kaynak ve metal işleme alanlarında hizmet veren firma, 1932 yılında ismini "Van Doornes Aanhangwagenfabriek" (DAF) olarak değiştirmiş ve kamyonlar için metal kasalar üretmeye başlamıştır. 1936 yılında TIR konteynerleri üretmeye başlayan firma, bu alanda dünyada bir ilke imza atmıştır.

 

DAF ÇEKİCİ MODELLERİ
105
3300
ATI
ATI 85 400
ATI 95 400
ATI 95 ATI
CF
CF 85.400
CF 85.410
CF 85.430
CF 85.430 S 380
CF 85.460 LD
XF
XF 105.460 4x2
XF 105.510 4x2
XF 95.430
XF 95.480
XF 95.530

 

 
 

 
 

 


 
 

 

2020

 

 

II. Dünya Savaşı yıllarında, askeri kullanım amaçlı, trenlere monte edilen ağır zırhlı taşıyıcıları üreten firma, 1949 yılında önceki çalışma alanlarının yanı sıra, İngiliz üretici Leyland tarafından üretilen motorlar ile kamyon, TIR ve otobüs üretmeye başlamıştır.
Sonraki yıllarda kendi lisansıyla motor tasarım ve üretimine, 1958 yılından itibaren de otomobil üretimine başlamıştır. 1975 yılına kadar kendi tasarımı Variomatic tam otomatik vites aktarma sistemli otomobiller üreten firma, daha sonra bu üretim tesislerini Volvo firmasına satarak bu alandan çekilmiştir. Variomatic aktarma sistemli otomobiller, Avrupa'da üretilen ilk tam otomatik vitesli otomobiller olma unvanını elde etmiştir.

DAF, yetmişli yıllarda Magirus-Deutz (Almanya), Saviem (Fransa), Volvo (İsveç)ile birlikte Avrupa dörtlüsü olarak adlandırılan zamanının en yaygın otomobil üreticileri arasında yer almıştır.

1987 yılında DAF İngiliz Rover Group'un Leyland Trucks bölümü ile birleşerek DAF NV adını almıştır. Zamanla finans sıkıntılarına giren firma, 1996 yılında bir ABD firması olan Paccar tarafından satın alınmıştır.

Başlangıçta DAF, benzinli ve dizel Hercules ve Perkins motorları kullanıyordu ama 1957'de Eindhoven merkezli şirket DAF markalı ilk motorları tasarladı ve üretmeye başladı. DAF, iki yıl sonra bir turboşarj ekleyerek DD575 dizel motoru yeniledi; bu, o dönem için bir başka çığır açan yenilikti. DAF, 1973'te sektördeki ilk turbo ara soğutma sistemini üretti. Bu teknoloji ilk olarak daha yüksek motor çıkışlarına ve daha düşük yakıt tüketimine olan talebi karşılamak için geliştirildi ancak daha temiz egzoz emisyonlarının elde edilmesinde çok önemli bir rol oynadığı da kanıtlandı. DAF, 1980'lerde Gelişmiş Turbo Ara Soğutma sistemi olan ATi'yi tanıttı. Bu sistem, enjeksiyon teknolojisinde yapılan iyileştirmeler ve yanma odasının optimize edilmiş şekli sayesinde daha fazla güç ve verimlilik kazançları sağladı.

2005 yılında DAF, günümüzde tüm DAF ağır hizmet tipi kamyonlarının yanı sıra Kenworth ve Peterbilt tarafından üretilen kamyonların %40'ından fazlasında kullanılan PACCAR MX motoru üretti. Düşük devirlerde son derece verimli çalışan en yeni nesil MX-13 ve MX-11 motorlarda bulunan akıllı tahrik hatları ve etkin arka dingiller son derece düşük motor devirlerinde yüksek tork üreterek benzersiz bir yakıt verimliliği ve en yüksek sürücü konforu seviyeleri sağlamaktadır. Gelişmiş yazılım algoritmaları, mükemmel aerodinami ve yeni bir kompakt son işlem sistemiyle birlikte DAF tarafından sunulan bu yenilikler şirketin gelmiş geçmiş en büyük yakıt verimliliği kazancı olan %7 gibi etkileyici bir oranı ortaya koymaktadır.

Standartları yeniden belirleyen kabin
1940'ların sonunda ve 1950'lerin başında fabrikada üretilen ilk DAF kamyonları sadece şasiden oluşuyordu ve motorun önünde yedi krom çubuktan oluşan karakteristik ızgara ve ahşaptan üretilmiş geçici bir koltuk bulunuyordu. DAF şasileri, yerel üreticiler tarafından kişiye özel üretilen kabinlerin montajı için kasa yapımcılarına götürülüyordu. 1951 yılında DAF kendi kabinini üretti. Bu kabin, daha iyi aerodinami özellikleri sunan yuvarlak köşelere ve yana yatık ön ızgaraya sahipti. Süspansiyonlu koltuk kullanımıyla sürücü konforu daha iyi hale getirilmişti.

DAF, 1960'larda uluslararası taşımacılık için tasarlanan ilk kabinle birlikte sürücü konforunu başka bir boyuta taşıdı. İki yatak bulunan DAF 2600'de kabinin daha ferah bir his vermesini ve yolun en iyi şekilde görülebilmesini sağlamak üzere kabinin dört bir yanında camlar yer alıyordu. Servo frenler ve hidrolik direksiyon sürücünün zorlu görevini kolaylaştırmıştı. 2600, günümüzde tüm uluslararası taşımacılık kamyonlarının ilki olarak kabul edilmektedir. 1969'da DAF, motor üzeri kabin modeli için yatırma mekanizmasını kullanmaya başlayan ilk üreticilerden biriydi ve bu mekanizma, bakım amaçlı erişimi büyük ölçüde kolaylaştırıyordu.

1988'de Space Cab konseptinin tanıtılmasıyla birlikte DAF, tamamen hem işletme maliyetlerine hem de sürücüye odaklanan lider kamyon üreticisi konumunu pekiştirdi. Dikkatleri üzerine çeken Space Cab konsepti ile DAF, uluslararası taşımacılık alanında kabin boyutu ve konfor açısından bir kez daha standartları değiştiren şirket oldu. 1994'te tanıtılan çok daha geniş Super SpaceCab ile birlikte DAF kabinleri, sürücü konforu ve geniş alan açısından kıyas noktası olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

DAF TIR MODELLERİ DAF ÇEKİCİ MODELLERİ DAF ÇEKİCİ FİYATLARI DAF TIR FİYATLARI DAF ÇEKİCİ FİYAT LİSTESİ DAF TIR FİYAT LİSTESİ
DAF TIR MODELLERİ 2020 DAF ÇEKİCİ MODELLERİ 2020 DAF ÇEKİCİ FİYATLARI 2020 DAF TIR FİYATLARI 2020 DAF ÇEKİCİ FİYAT LİSTESİ 2020 DAF TIR FİYAT LİSTESİ 2020


TIRLAR.ORG TIR MARKALARI TIR MODELLERİ ÇEKİCİ MARKALARI ÇEKİCİ MODELLERİ KAMYON MARKALARI KAMYON MODELLERİ